Patikra

Nuo šiol hepatito C patikra – nemokama
Kreipkitės į šeimos gydytoją

Hepatito C patikra – kaip ji veikia?

Lietuvoje nuo 2022 m. gegužės mėnesio patvirtinta nemokama patikra dėl hepatito C viruso (1) . Ji skirta ankstyvajam šios infekcijos išaiškinimui, atliekant greitąjį antikūnų tyrimą (iš veninio kraujo) pas šeimos gydytojus (2). Visuotinė patikra prisidės prie sveikesnės visuomenės ir Pasaulio sveikatos organizacijos iškelto ambicingo tikslo – siekti hepatito C eliminacijos iki 2030 m.

Lietuvoje nemokamai tiriami:

  • 1945-1994 m. gimę ir nepriskiriami rizikos grupėms žmonės;
  •  rizikos grupėms priskiriami asmenys:
    • žmonės, kurių šeimos nariui diagnozuotas hepatitas C;
    • kurie bandė ar vartoja švirkščiamuosius narkotikus;
    • yra užsikrėtę ŽIV infekcija; ir
    • pacientai, gydomi priklausomybės ligų klinikose, neatsižvelgiant į amžių ir lytį.

Sužinojus teigiamą greitojo hepatito C antikūnų tyrimo atsakymą, šeimos gydytojas pacientą nukreipia gastroenterologo ar infekcinių ligų gydytojo konsultacijai, diagnozės patvirtinimui ir gydymui.

Kartą turėjus sąlytį su hepatito C virusu, antikūnai (anti-HCV) prieš jį išlieka visą gyvenimą. Jeigu pacientas sirgo, tačiau yra sėkmingai pasveikęs ir nepriklauso nuolatinei rizikos grupei, jo tirti ir siųsti specialisto konsultacijai nereikia.

Kaip plinta hepatitas C?

Hepatito C virusas plinta per kraują – perpilant kraują ar jo produktus (jei perpylimas įvyko iki 1993 m.), nesteriliais instrumentais atliekant medicinines procedūras, darant tatuiruotes, veriant auskarus ar darant manikiūrą ir pedikiūrą; naudojantis užsikrėtusio asmens daiktais (dantų šepetėliu, skutimosi priemonėmis), vartojant švirkščiamuosius narkotikus ir dalijantis užkrėstais švirkštais, adatomis ir kitomis priemonėmis. Taip pat, hepatitu C užsikrėtusi motina virusą gali perduoti kūdikiui gimdymo metu. Hepatitas C neperduodamas čiaudint, kosint, per maistą ar vandenį, per stalo įrankius, puodelius ar stiklines. Daugiau apie tai, kaip virusas plinta, skaitykite Lengva užsikrėsti.

Hepatito C infekcijos mastas

Skaičiuojama, kad šia lėtine ir dažniausiai besimptome liga Lietuvoje gali būti užsikrėtę 56000 asmenų, arba 2 iš 100 suaugusių gyventojų, kurie to nežino ir pavojingą virusą gali platinti kitiems. Remiantis Nacionalinio vėžio instituto registro duomenis, per metus Lietuvoje nustatoma 240 naujų kepenų vėžio atvejų, iš kurių apie 30 proc. yra susiję su hepatito C infekcija, todėl sergančiųjų testavimas gali ženkliai sumažinti infekcijos mastus, ko pasekoje mažėtų sergamumas kepenų vėžiu.

 

1 Šaltinis: Įsakymas dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. gruodžio 5 d. įsakymo Nr. V-943 „Dėl Pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo organizavimo ir šių paslaugų išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašo tvirtinimo“ pakeitimo. https://eseimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/9996db70ccaa11ecb69ea7b9ba9d787b
2 Šaltinis: Įsakymas dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 M. gruodžio 5 d. įsakymo Nr. V-943 „Dėl pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo organizavimo ir šių paslaugų išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašo tvirtinimo“ pakeitimo. https://eseimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/2981e7a14e2111edba0ded10be2fa21c
Siekiant užtikrinti kokybišką internetinės svetainės veikimą, svetainė naudoja slapukus. Naršydami toliau sutinkate su slapukų įrašymu. Plačiau apie slapukus.
Sutinku