Nuo šiol hepatito C patikra – nemokama.
Kreipkitės į šeimos gydytoją.
Hepatito C patikra – kaip ji veikia?
Lietuvoje nuo 2022 m. gegužės patvirtinta nemokama patikra dėl hepatito C viruso. Ji skirta ankstyvajam šios infekcijos išaiškinimui, atliekant greitąjį antikūnų tyrimą iš kraujo serumo pas šeimos gydytojus. Visuotinė patikra prisideda prie sveikesnės visuomenės ir Pasaulio sveikatos organizacijos iškelto ambicingo tikslo – siekti hepatito C eliminacijos iki 2030 m.
Lietuvoje nemokamai tiriami:
- 1945-1994 m. gimę ir nepriskiriami rizikos grupėms žmonės;
- rizikos grupėms priskiriami asmenys:
- kurių šeimos nariui diagnozuotas hepatitas C;
- yra bandę ar vartoja švirkščiamuosius narkotikus;
- yra užsikrėtę ŽIV infekcija;
- pacientai, gydomi priklausomybės ligų klinikose, neatsižvelgiant į amžių ir lytį.
Sužinojęs teigiamą greitojo hepatito C antikūnų tyrimo atsakymą, šeimos gydytojas pacientui skiria gastroenterologo ar infekcinių ligų gydytojo konsultaciją diagnozei patvirtinti ir gydyti.
Kartą turėjus sąlytį su hepatito C virusu, antikūnai (anti-HCV) prieš jį išlieka visą gyvenimą. Jeigu pacientas sirgo, tačiau yra sėkmingai pasveikęs ir nepriklauso nuolatinei rizikos grupei, jo tirti ir siųsti specialisto konsultacijai nereikia.
Kaip plinta hepatitas C?
Hepatito C virusas plinta per kraują – perpilant kraują ar jo produktus (jei perpylimas įvyko iki 1993 m.), nesteriliais instrumentais atliekant medicinines procedūras, darant tatuiruotes, veriant auskarus ar atliekant manikiūrą ir pedikiūrą; naudojantis užsikrėtusio asmens daiktais (dantų šepetėliu, skutimosi priemonėmis), vartojant švirkščiamuosius narkotikus ir dalijantis užkrėstais švirkštais, adatomis ir kitomis priemonėmis. Taip pat, hepatitu C užsikrėtusi motina virusą gali perduoti kūdikiui gimdymo metu. Hepatitas C neperduodamas čiaudint, kosint, per maistą ar vandenį, per stalo įrankius, puodelius ar stiklines. Daugiau apie tai, kaip virusas plinta, skaitykite Lengva užsikrėsti.
Hepatito C infekcijos mastas
Skaičiuojama, kad šiuo metu lėtine ir dažniausiai besimptome liga Lietuvoje gali būti užsikrėtę apie 30 tūkst. asmenų. Daugelis to nežino ir pavojingą virusą gali platinti kitiems. Remiantis Nacionalinio vėžio instituto registro duomenis, per metus Lietuvoje nustatoma 240 naujų kepenų vėžio atvejų, iš kurių apie 30 proc. yra susiję su hepatito C infekcija, todėl sergančiųjų testavimas gali gerokai sumažinti infekcijos mastus ir mažinti sergamumą kepenų vėžiu.