Paprasta išgyti

Du draugai (1), I. Navickaitė, G. Česonio nuotrauka, daugiau -
Liga ir menas

Hepatitas C – jau iki galo išgydoma liga

Nors hepatitas C daug kam vis dar asocijuojasi su ilgu, sudėtingu, varginančiu ir ne visuomet sėkmingu gydymu, iš tikrųjų pastaraisiais metais situacija pasikeitė iš esmės. Laiku diagnozuotą hepatitą C daugeliu atvejų galima išgydyti greitai, lengvai ir iki galo.

Nuo 2015 m. gydymas naujos kartos vaistais Lietuvoje jau 100 proc. kompensuojamas valstybės lėšomis, gydymo veiksmingumas siekia net 99–100 proc.

Gydymas priklauso nuo genotipo

Konkrečiam pacientui skiriamo gydymo ypatybės ir veiksmingumas vis dėlto priklauso nuo jam diagnozuoto hepatito C genotipo.

Hepatito C viruso genotipai yra viruso variantai, tarpusavyje besiskiriantys 1/3 genomo sekos. Šiuo metu pasaulyje iš viso nustatyta 11 hepatito C viruso genotipų. Pagrindiniai genotipai yra 1–6. 7–10 genotipai randami tik atskiruose geografiniuose regionuose. Labiausiai pasaulyje yra paplitę 1–3 hepatito C viruso genotipai.

Lietuvoje 70 proc. atvejų diagnozuojamas hepatito C virusas yra 1 genotipo.

1 genotipo hepatito C viruso gydymo veiksmingumas – net 99–100 proc.

Pacientui, kuriam diagnozuotas 1 genotipo hepatito C virusas, paprastai skiriamas gydymas pačiais pažangiausiais pasaulyje vaistais. Šie naujos kartos vaistai ypatingi tuo, kad hepatito C virusą kraujyje veikia tiesiogiai, o jų veiksmingumas siekia net 99–100 proc. Tai reiškia, kad kone kiekvienas pacientas po tokio gydymo visiškai pasveiksta ir gali gyventi visavertį gyvenimą.

Gydymas naujos kartos vaistais trunka vos tris mėnesius ir daugeliu atvejų nesukelia jokio šalutinio poveikio.

Be to, gydymas šiais vaistais nuo 2015 m. yra 100 proc. kompensuojamas valstybės lėšomis. Tiesa, kol kas valstybės kompensuojami naujos kartos vaistai skiriami tik pacientams, kurių kepenų fibrozė jau pasiekusi antrąją ar vėlesnę stadiją. Tikimasi, kad artimiausioje ateityje gydymas pažangiausiais vaistais bus kompensuojamas visiems pacientams, užsikrėtusiems 1 genotipo hepatito C virusu.

2 ir 3 genotipo hepatito C viruso gydymo veiksmingumas – 70 proc.

Pacientui, kuriam diagnozuotas 2 arba 3 genotipo hepatito C virusas, paprastai skiriamas gydymas vadinamaisiais senos kartos vaistais, pagrįstais veikliosios medžiagos ribavirino ir interferono ar pegiliuoto interferono baltymo deriniu. Nors gydant šiais vaistais šalutinis poveikis pacientui dažnai neišvengiamas, jų veiksmingumas taip pat gana didelis – apie 70 proc. Tai reiškia, kad 70 iš 100 pacientų po tokio gydymo visiškai pasveiksta ir gali gyventi visavertį gyvenimą.

2 arba 3 genotipo hepatito C viruso gydymas paprastai trunka 6–12 mėnesių.

Tikimasi, kad jau greitai 2 ir 3 genotipo hepatito C virusu užsikrėtę pacientai galės gauti naujos kartos efektyvų gydymą.

Šiuo metu 2 ir 3 genotipo hepatito C viruso gydymas Lietuvoje interferono ir ribavirino deriniu yra 100 proc. kompensuojamas valstybės lėšomis.

Gydymą skiria gydytojas specialistas

Hepatito C diagnozę nustato ir reikiamą gydymą pacientui skiria antrinio lygio gydymo paslaugas teikiantis gydytojas specialistas – gastroenterologas arba infekcinių ligų gydytojas.

Šiuos sprendimus gydytojas specialistas priima tik išsamiai įvertinęs pacientui atliktų tyrimų dėl hepatito C rezultatus.

Daugiau apie tai, kur ir kaip išsitirti, skaitykite Kaip išsitirti.

Siekiant užtikrinti kokybišką internetinės svetainės veikimą, svetainė naudoja slapukus. Naršydami toliau sutinkate su slapukų įrašymu. Plačiau apie slapukus.
Sutinku