Hepatitas C

Ryšys, L. Šerytė, G. Česonio nuotrauka, daugiau -
Liga ir menas

Gyvybei pavojinga virusinė infekcija

Hepatitas C – tai virusinė kepenų infekcija. Jos sukeltas kepenų uždegimas gali lemti labai pavojingus ir negrįžtamus šio organo struktūros pokyčius: kepenų fibrozę, o vėliau – ir cirozę. Cirozei įsisenėjus, kepenys dažnai būna pažeistos taip, kad ligonio gyvybę išgelbėti gali jau tik kepenų persodinimas. Hepatitas C yra ir pagrindinė kepenų ląstelių vėžio priežastis, todėl aptikti organizme ir išgydyti hepatito C virusą kuo anksčiau yra gyvybiškai svarbu.

Gera savijauta – apgaulingai dažnas hepatito C palydovas

Hepatitas C retai būna ūmus, o lėtinė šios ligos forma – klastinga. Šiuo atveju žmogus mirtiną virusą gali nešioti ir platinti daugelį metų, pats to nė neįtardamas. Visus tuos metus žmogus jaučiasi visiškai sveikas ir nepastebi jokių akivaizdžių pavojingos ligos simptomų.

Lėtinio hepatito C atvejai dažniausiai nustatomi atsitiktinai, kuomet į gydytojus kreipiamasi dėl kitų negalavimų, ar panorus tapti kraujo donoru. Apie 30 proc. pacientų, sergančių lėtiniu hepatitu C, kepenų cirozė ar kepenų ląstelių vėžys išsivysto tik po 20–30 metų nuo užsikrėtimo. Deja, vis dažniau pasitaiko atvejų, kai ši liga diagnozuojama per vėlai – esant jau labai rimtam kepenų pažeidimui.

Nors hepatitu C susirgęs žmogus dažniausiai jaučiasi gerai, vis dėlto, keletas simptomų leidžia anksti įtarti galimas kepenų uždegimo komplikacijas:

  • lėtinio nuovargio pojūtis;
  • netikėti pykčio protrūkiai;
  • galvos svaigimas;
  • diskomfortas kepenų ir pilvo srityse;
  • sąnarių skausmai;
  • sutrikęs gebėjimas susikaupti ir atlikti sudėtingesnius protinius darbus;
  • depresija;
  • seksualinio pobūdžio sutrikimai.

Jei jaučiate bent vieną šių simptomų, nerizikuokite savo ir artimųjų sveikata – nedelsdami išsitirkite dėl hepatito C. Ypač rekomenduojama pasitikrinti, jei priklausote hepatito C rizikos grupei.

Daugiau apie tai, kur ir kaip išsitirti, skaitykite Kaip išsitirti, apie rizikos grupes – Lengva užsikrėsti.

Hepatitas C – išgydoma liga

Laiku diagnozuotas lėtinis hepatitas C daugeliu atvejų gali būti greitai, lengvai ir visiškai išgydytas. Šiame dešimtmetyje išrastų naujos kartos vaistų nuo hepatito C veiksmingumas siekia net 95–100 proc. Nuo 2015 m. gydymas šiais vaistais Lietuvoje jau kompensuojamas valstybės lėšomis.

Daugiau apie šiuolaikinį hepatito C gydymą skaitykite Paprasta išgyti.

Daugiau kaip 50 tūkst. Lietuvos gyventojų vis dar nežino, kad nešioja klastingą virusą

Sudėtinga kepenų liga, kurią sukelia hepatito C virusas (HCV), yra sunki našta visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą. Kasmet mūsų šalyje šis virusas pražudo apie 120 žmonių, o daugiau nei 50 tūkst. Lietuvoje gyvena nežinodami, kad yra jo nešiotojai.

Remiantis Pasaulinės Sveikatos Organizacijos 2016 m. duomenimis, visame pasaulyje hepatito C virusu užsikrėtusių žmonių skaičius siekė 71 mln. Tais pačiais metais tai tapo net 399 tūkst. žmonių mirčių priežastimi, todėl įvairiose pasaulio šalyse yra aktyviai įgyvendinamos diagnostikos ir gydymo programos kovai su šiuo klastingu virusu. Aktyvią kovą su HCV lėmė šiuolaikinės gydymo galimybės. Prieš šešerius metus buvo sukurti efektyvūs vaistai, kuriais liga yra išgydoma per vos 2–4 mėnesius. Tai leidžia Pasaulio sveikatos organizacijai iškelti tikslą – eliminuoti hepatito C virusą visame pasaulyje iki 2030 m.

Siekiant užtikrinti kokybišką internetinės svetainės veikimą, svetainė naudoja slapukus. Naršydami toliau sutinkate su slapukų įrašymu. Plačiau apie slapukus.
Sutinku