Hepatitas C

Ryšys, L. Šerytė, G. Česonio nuotrauka, daugiau -
Liga ir menas

Gyvybei pavojinga virusinė infekcija

Hepatitas C – tai virusinė kepenų infekcija. Jos sukeltas kepenų uždegimas gali lemti labai pavojingus ir negrįžtamus šio organo struktūros pokyčius: kepenų fibrozę, o vėliau – ir cirozę. Cirozei įsisenėjus, kepenys dažnai būna pažeistos taip, kad ligonio gyvybę išgelbėti gali tik kepenų persodinimas. Hepatitas C yra ir pagrindinė kepenų ląstelių vėžio priežastis, todėl aptikti organizme ir išgydyti hepatito C virusą kuo anksčiau yra gyvybiškai svarbu.

Gera savijauta – apgaulingai dažnas hepatito C palydovas

Hepatitas C retai būna ūminės eigos. Dažniausiai po užsikrėtimo nepasireiškia jokių simptomų, liga tampa lėtine ir klastinga. Šiuo atveju žmogus mirtiną virusą gali nešioti ir platinti daugelį metų, pats to nė neįtardamas. Visus tuos metus jis gali jaustis visiškai sveikas ir nepastebėti jokių akivaizdžių pavojingos ligos simptomų. 

Lėtinio hepatito C atvejai dažniausiai nustatomi atsitiktinai, kai į gydytojus kreipiamasi dėl kitų negalavimų  arba planuojant tapti kraujo donoru. Apie 30 proc. pacientų, sergančių lėtiniu hepatitu C, kepenų cirozė ar kepenų ląstelių vėžys išsivysto tik po 20–30 metų nuo užsikrėtimo. Deja, vis dažniau pasitaiko atvejų, kai ši liga diagnozuojama per vėlai – esant jau rimtam kepenų pažeidimui.

Nors hepatitu C susirgęs žmogus dažniausiai jaučiasi gerai, vis dėlto, keletas simptomų leidžia anksti įtarti galimas kepenų uždegimo komplikacijas:

  • lėtinio nuovargio pojūtis;
  • netikėti pykčio protrūkiai;
  • galvos svaigimas;
  • diskomfortas kepenų ir pilvo srityse;
  • sąnarių skausmai;
  • sutrikęs gebėjimas susikaupti ir atlikti sudėtingesnius protinius darbus;
  • depresija;
  • seksualinio pobūdžio sutrikimai.

Jei jaučiate bent vieną šių simptomų, nerizikuokite savo ir artimųjų sveikata – nedelsdami išsitirkite dėl hepatito C. Ypač rekomenduojama pasitikrinti, jei priklausote hepatito C rizikos grupei.

Daugiau apie tai, kur ir kaip išsitirti, skaitykite Kaip išsitirti, o apie rizikos grupes – Lengva užsikrėsti.

Hepatitas C – išgydoma liga

Laiku diagnozuotas lėtinis hepatitas C gali būti greitai, lengvai ir visiškai išgydytas. Praeitame dešimtmetyje išrastų naujos kartos vaistų nuo hepatito C veiksmingumas siekia net 95–100 proc. Nuo 2015 m. gydymas šiais vaistais Lietuvoje kompensuojamas valstybės lėšomis.

Daugiau apie šiuolaikinį hepatito C gydymą skaitykite Paprasta išgyti. 

Lietuvoje yra apie 30 tūkst. hepatito C viruso nešiotojų, tačiau tik dalis jų apie tai žino

Sudėtinga kepenų liga, kurią sukelia hepatito C virusas (HCV), yra sunki našta visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą. Mūsų šalyje yra apie 30 tūkst. hepatito C viruso nešiotojų. Kasmet nuo šio viruso sukeltų komplikacijų miršta apie 70 žmonių.

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos 2019 m. duomenimis, visame pasaulyje hepatito C virusu užsikrėtusių žmonių skaičius siekė 58 mln. Tais pačiais metais tai tapo net 290 tūkst. žmonių mirčių priežastimi, todėl įvairiose pasaulio šalyse yra aktyviai įgyvendinamos diagnostikos ir gydymo programos kovai su šiuo klastingu virusu. Aktyvią kovą su HCV lėmė šiuolaikinės gydymo galimybės. 2014 m. buvo sukurti efektyvūs vaistai, kuriais liga yra išgydoma per vos 2–4 mėnesius. Tai sudarė prielaidas Pasaulio sveikatos organizacijai iškelti hepatito C viruso eliminavimo tikslą visame pasaulyje iki 2030 m.

Kaip Pasaulio sveikatos organizacijos užsibrėžtus ambicingus tikslus sekasi įgyvendinti, žiūrėkite dr. Aridos
Buivydienės bei prof. Raimondos Matulionytės parengtose vaizdo paskaitose.
Thumbnail 1
Thumbnail 2
×
Siekiant užtikrinti kokybišką internetinės svetainės veikimą, svetainė naudoja slapukus. Naršydami toliau sutinkate su slapukų įrašymu. Plačiau apie slapukus.
Sutinku