Hepatitas C

Ryšys, L. Šerytė, G. Česonio nuotrauka, daugiau -
Liga ir menas

Gyvybei pavojinga virusinė infekcija

Hepatitas C – tai virusinė kepenų infekcija. Jos sukeltas kepenų uždegimas gali lemti labai pavojingus ir negrįžtamus šio organo struktūros pokyčius: kepenų fibrozę, o vėliau – ir cirozę. Cirozei įsisenėjus, kepenys dažnai būna pažeistos taip, kad ligonio gyvybę išgelbėti gali jau tik kepenų persodinimas.

Hepatitas C yra ir pagrindinė kepenų ląstelių vėžio priežastis, todėl aptikti organizme ir sunaikinti hepatito C virusą kuo anksčiau – tiesiog gyvybiškai svarbu.

Gera savijauta – apgaulingai dažnas hepatito C palydovas

Hepatitas C retai būna ūmus, o lėtinė šios ligos forma – ypač klastinga. Šiuo atveju žmogus mirtiną virusą gali nešioti ir platinti daugelį metų, pats to nė neįtardamas. Taip atsitinka todėl, kad visus tuos metus žmogus jaučiasi visiškai sveikas ir nepastebi jokių akivaizdžių pavojingos ligos simptomų.

Lėtinio hepatito C atvejai dažniausiai nustatomi atsitiktinai, kai į gydytojus kreipiamasi dėl kitų negalavimų ar panorus tapti kraujo donoru. Apie 30 proc. pacientų, sergančių lėtiniu hepatitu C, kepenų cirozė ar kepenų ląstelių vėžys išsivysto tik po 20–30 metų nuo užsikrėtimo. Deja, vis dažniau pasitaiko atvejų, kai ši liga diagnozuojama per vėlai – esant jau labai rimtam kepenų pažeidimui.

Nors hepatitu C susirgęs žmogus dažniausiai jaučiasi gerai, vis dėlto keletas simptomų leidžia anksti įtarti galimas kepenų uždegimo komplikacijas:

 • lėtinio nuovargio pojūtis;
 • netikėti pykčio protrūkiai;
 • galvos svaigimas;
 • diskomfortas kepenų ir pilvo srityse;
 • sąnarių skausmai;
 • sutrikęs gebėjimas susikaupti ir atlikti sudėtingesnius protinius darbus;
 • depresija;
 • seksualinio pobūdžio sutrikimai.

Tyrimais nustatyta, kad hepatitu C užsikrėtę žmonės, palyginti su šio viruso nenešiojančiais asmenimis, 1,8 karto dažniau serga kitomis ligomis. Prastesni už nesergančiųjų ir bendrieji jų gyvenimo kokybės parametrai:

 • fizinis pajėgumas (-20,5 proc.);
 • bendra sveikatos būklė (-19,6 proc.);
 • žvalumas (-14,4 proc.);
 • kūno skausmai (-13,7 proc.);
 • psichinė sveikata (-10 proc.).

Jei jaučiate bent vieną šių simptomų, nerizikuokite savo ir artimųjų sveikata – nedelsdami išsitirkite dėl hepatito C. Ypač rekomenduojama pasitikrinti, jei priklausote hepatito C rizikos grupei.

Daugiau apie tai, kur ir kaip išsitirti, skaitykite Kaip išsitirti, apie rizikos grupes – Lengva užsikrėsti.

Hepatitas C – jau iki galo išgydoma liga

Laiku diagnozuotas lėtinis hepatitas C daugeliu atvejų gali būti greitai, lengvai ir visiškai išgydytas. Šiame dešimtmetyje išrastų naujos kartos vaistų nuo hepatito C veiksmingumas siekia net 99–100 proc.

Nuo 2015 m. gydymas šiais vaistais Lietuvoje jau kompensuojamas valstybės lėšomis.

Daugiau apie šiuolaikinį hepatito C gydymą skaitykite Paprasta išgyti.

Virusą nešioja net 2 iš 100 Lietuvos gyventojų

Manoma, kad šiuo metu Lietuvoje lėtinis hepatitas C diagnozuotas vos 20–30 proc. visų užsikrėtusiųjų, o mirtinai pavojingą virusą mūsų šalyje nešioja, platina ir nieko apie tai neįtaria net 2 iš 100 gyventojų.

Visame pasaulyje hepatito C virusu yra užsikrėtę apie 130–150 mln., Europoje – 15 mln. žmonių. Nuo hepatito C sukeltų padarinių pasaulyje kasmet miršta 350–500 tūkst., Europoje – apie 86 tūkst. žmonių.

Siekiant užtikrinti kokybišką internetinės svetainės veikimą, svetainė naudoja slapukus. Naršydami toliau sutinkate su slapukų įrašymu. Plačiau apie slapukus.
Sutinku