D.U.K.

Ar gali organizmas pats „išgyti“ nuo hepatito C viruso?

Susirgus hepatitu C, maždaug 20–25 proc. žmonių pasveiksta savaime. Kitiems ši infekcija pereina į lėtinę formą ir liga progresuoja: vieniems greičiau, kitiems lėčiau. Infekcija greičiau progresuoja tiems, kurie vartoja alkoholį, turi metabolinių sutrikimų ar vartoja kitus medikamentus. Jeigu žmogus serga lėtine hepatito C forma, pasveikti savaime jau neįmanoma. Tik ligos pradžioje gali būti vadinamasis savaiminis pasveikimas.

Po kurio laiko nuo galimo užsikrėtimo tyrimai fiksuoja virusą organizme?

90 proc. asmenų antikūnai susiformuoja po 3 mėnesių. Tuomet kraujo tyrimais galima nustatyti viruso buvimą organizme.

Turiu tatuiruotę, ar man reikia pasitikrinti dėl hepatito C?

Labai svarbus klausimas, kur ir kaip buvo padaryta tatuiruotė. Higienos taisyklių besilaikančiame salone rizika užsikrėsti hepatitu C yra minimali. Dėl jūsų ir jūsų artimųjų ramybės rekomenduojame profilaktiškai pasitikrinti. Kaip tą padaryti, skaitykite čia.

Kokie galimi hepatito C simptomai?

Apie 80 proc. atvejų hepatito C eiga – besimptomė. Tai reiškia, kad sergantis žmogus nejaučia jokių simptomų, o jo kepenų funkcija po truputį blogėja. Kepenų nepakankamumas pasireiškia vidutiniškai po 15-20 metų nuo užsikrėtimo. Kai kurie nešiotojai pasveiksta, net nesužinoję, kad sirgo. Apie 20 proc. atvejų pasireiškia simptominė ligos eiga: silpnumas, apetito stoka, vėmimas, karščiavimas. Vėliau pacientas pagelsta, skauda dešinįjį šoną, sąnarius. Retai, tačiau hepatitas C gali būti ir ūminės formos. Kartais virusas pažeidžia ne kepenis, o imunitetą, inkstus, gleivines.

Mano vyras šiuo metu gydosi hepatitą C interferono ir ribavirino deriniu. Kada galima planuoti vaikelį?

Vaisingos moterys ir jų partneriai vyrai turi naudoti veiksmingą kontracepcijos metodą gydymo metu ir 6 mėnesius po gydymo. Praėjus 6 mėnesiams po gydymo jums bus atliekami tyrimai nustatyti, ar virusas yra pašalintas iš organizmo. Jeigu viruso bus aptikta, gydymo kursą gali tekti pakartoti. Gydymosi interferonu ir ribavirinu metu primygtinai rekomenduojama nepastoti, nes vaikelis gali turėti rimtų skydliaukės pažeidimų. Planuojant nėštumą rekomenduojama pasitarti su jūsų vyrą prižiūrinčiu infekcinių ligų gydytoju – jis atsakys tiksliausiai, įvertinęs ligos eigą ir gydymo prognozes.

Ar galima pasiskiepyti nuo hepatito C?

Deja, ne. Vakcina nuo hepatito C nėra sukurta.

Kokiais tyrimais galima nustatyti virusinio hepatito C infekciją?

Hepatitui C nustatyti pirmiausia atliekamas antikūnų testas. Antikūnai žmogaus organizme sukelia imuninį atsaką. Jeigu imuninė sistema aptinka svetimas bakterijas, virusus, grybelius, ji ima gaminti imunoglobulinus – apsauginius antikūnus. Šiuos antikūnus galima aptikti specialiu imunofermentiniu diagnostikos metodu (IFA). Antikūnai prieš hepatito C virusą atsiranda po 7–8 sav. nuo užsikrėtimo. Laboratoriškai nustatomi bendri, anti-HCV IgM ir anti-HCV IgG antikūnai. Šių markerių nustatymo testas atliekamas visiems, kurie tiriami dėl hepatito C. Nustačius pakilusias anti-HCV reikšmes, atliekamas HCV-RNR tyrimas viremijai nustatyti. Viruso RNR tyrimas – jautriausias tyrimas hepatito C patvirtinimui. Norint nustatyti hepatito C viruso genotipą, atliekamas genotipavimas.

Man 25 metai, šiuo metu vartoju interferoną ir ribaviriną. Kada galėsiu pastoti, kad gydymas nepakenktų vaikeliui?

Vaisingos moterys ir jų partneriai vyrai turi naudoti veiksmingą kontracepcijos metodą gydymo metu ir 6 mėnesius po gydymo. Praėjus 6 mėnesiams po gydymo, jums bus atliekami tyrimai nustatyti, ar virusas yra pašalintas iš organizmo. Pasitarkite su jus gydančiu gydytoju infektologu. Jis, įvertinęs jūsų gydymo efektyvumą, padės tiksliai atsakyti į klausimus dėl nėštumo planavimo.

Kokio maisto reikėtų atsisakyti sužinojus hepatito C diagnozę?

Daugiau apie maisto pasirinkimo principus sergant hepatitu C skaitykite čia.

Mano tėčiui nustatė hepatitą C, jis buvo kraujo donoras. Ar mums reikia imtis specialių atsargumo priemonių?

Sužinojus, kad jūsų šeimos narys serga hepatitu C, reikia paisyti tam tikrų higienos taisyklių. Apie tai skaitykite čia. Taip pat jūsų tėčiui bus reikalingas jūsų psichologinis palaikymas, kuris itin svarbus gydymo metu.

Siekiant užtikrinti kokybišką internetinės svetainės veikimą, svetainė naudoja slapukus. Naršydami toliau sutinkate su slapukų įrašymu. Plačiau apie slapukus.
Sutinku