D.U.K.
Susirgus hepatitu C, maždaug 20–25 proc. žmonių pasveiksta savaime. Kitiems ši infekcija pereina į lėtinę formą ir liga progresuoja: vieniems greičiau, kitiems lėčiau. Infekcija greičiau progresuoja tiems, kurie vartoja alkoholį, turi metabolinių sutrikimų ar vartoja kitus medikamentus. Jeigu žmogus serga lėtine hepatito C forma, pasveikti savaime jau neįmanoma. Tik ligos pradžioje gali būti vadinamasis savaiminis pasveikimas.
90 proc. asmenų antikūnai susiformuoja po 3 mėnesių. Tuomet kraujo tyrimais galima nustatyti viruso buvimą organizme.
Labai svarbus klausimas, kur ir kaip buvo padaryta tatuiruotė. Salone, kuriame laikomasi higienos taisyklių, rizika užsikrėsti hepatitu C yra minimali. Dėl Jūsų ir Jūsų artimųjų ramybės rekomenduojame profilaktiškai pasitikrinti. Kaip tą padaryti, skaitykite čia.
Apie 80 proc. atvejų hepatito C eiga – besimptomė. Kai kurie nešiotojai pasveiksta net nesužinoję, kad sirgo. Tai reiškia, kad sergantis žmogus nejaučia jokių simptomų, o jo kepenų funkcija po truputį blogėja. Kepenų nepakankamumas pasireiškia vidutiniškai po 15-20 metų nuo užsikrėtimo. Apie 20 proc. atvejų pasireiškia simptominė ligos eiga: silpnumas, apetito stoka, vėmimas, karščiavimas. Vėliau pacientas pagelsta, skauda dešinįjį šoną, sąnarius. Retai, tačiau hepatitas C gali būti ir ūminės formos. Kartais virusas pažeidžia ne tik kepenis.
Deja, ne. Vakcina nuo hepatito C nėra sukurta.
Hepatitui C nustatyti pirmiausia atliekamas antikūnų testas. Antikūnai žmogaus organizme sukelia imuninį atsaką. Jeigu imuninė sistema aptinka svetimas bakterijas, virusus, grybelius, ji ima gaminti imunoglobulinus – apsauginius antikūnus. Šiuos antikūnus galima aptikti specialiu imunofermentiniu diagnostikos metodu (IFA). Antikūnai prieš hepatito C virusą atsiranda po 7–8 sav. nuo užsikrėtimo. Laboratoriškai nustatomi bendri, anti-HCV IgM ir anti-HCV IgG antikūnai. Šių markerių nustatymo testas atliekamas visiems, kurie tiriami dėl hepatito C. Nustačius pakilusias anti-HCV reikšmes, atliekamas HCV-RNR tyrimas viremijai nustatyti. Viruso RNR tyrimas – jautriausias tyrimas hepatitui C patvirtinti. Norint nustatyti hepatito C viruso genotipą, atliekamas genotipavimas.
Apie mitybą sergant hepatitu C skaitykite čia.
Sužinojus, kad Jūsų šeimos narys serga hepatitu C, reikia paisyti tam tikrų higienos taisyklių. Apie tai skaitykite čia. Taip pat Jūsų šeimos nariui bus reikalingas Jūsų psichologinis palaikymas, kuris itin svarbus gydymo metu.
Lietuvoje hepatitą C gydo gydytojai gastroenterologai ir infektologai. Daugiau informacijos rasite skiltyje Kaip išsitirti.